Hitachi ja Elephant Haven
Hitachi Construction Machinery (Europe) NV on lahjoittanut käytetyn ensiluokkaisen minikaivukoneen ainutlaatuiseen projektiin Ranskassa. ZX38U-5 on mukana rakentamassa Euroopan ensimmäistä norsujen turvapaikkaa.



Elephant Haven tulee Limousiniin, Ranskaan, ja tarjoaa kuntoutuspaikan aasian- ja afrikannorsuille, jotka tulevat eläintarhoista ja sirkuksista eri puolilta Eurooppaa. Aluksi ZX38U-5:llä valmistellaan aluetta mm. aitoja pystyttämällä ja kaivamalla mutalammikoita. Myöhemmin sitä käytetään alueen ja norsujen nukkumapaikkana toimivan rakennuksen kunnossapitoon.
Ota yhteys omaan Hitachi-myyjääsi
Heinäkuussa minikaivukone tuotiin HCME:n tehtaalle Oosterhoutissa, missä se tarkastettiin läpikotaisin ja kunnostettiin alkuperäisiä Hitachi-osia käyttäen. Joidenkin huoltotöiden jälkeen se oli valmis maalattavaksi.
Katso koneen tekniset tiedot
ZX38U-5:n väreiksi tulivat beige ja ruskea, samat kuin Elephant Havenin muissakin laitteissa. Lopuksi koneeseen kiinnitettiin Elephant Havenin ja Hitachin logot, ja se lastattiin kuorma-auton lavalle Ranskaan kuljetettavaksi.

HCME:n edustajat luovuttivat minikaivukoneen Elephant Havenin perustajille Tony Verhulstille ja Sofie Goetghebeurille syyskuussa. He antoivat lisäksi koneen käyttöön ja kunnossapitoon liittyvää opastusta.

“On innostavaa ja sydäntä lämmittävää nähdä Hitachi-kaivukoneen saapuvan”, sanoo Sofie. “Olemme hyvin kiitollisia. Koneesta on tosi paljon apua projektissamme.”

ZX38U-5:tä käytetään aluksi aitojen rakentamiseen alueen ympärille ja rakennuksen perustusten valmisteluun. “Lopultakin varsinainen työ pääsee alkamaan”, lisää Tony.